Azalka
Azalky jsou oblíbené pro své atraktivní květy, které si zamiluje každý milovník zahradních rostlin. Díky různorodosti druhů se dají pěstovat i jako bonsaje. Ať už si je vysadíte volně na zahradu nebo do květináče, jejich květy vás uhranou. Jak je pěstovat, abyste se z květů radovali i vy?
Základem je správný výběr sazenice
Azalka neboli pěnišník patří do rodu rostlin čeledi vřesovcovitých, existuje více než 1000 druhů a nespočet kultivarů. Většina nápadně kvete, při výběru je třeba se zaměřit na to, jaké výšky v dospělosti dosáhne. Nejmenší druh dorůstá výšky 10 až 100 cm, největší až 30 metrů. Některé jsou stálezelené, jiné opadavé, u některých je spodní část listu pokryta chloupky.
Víte, že se můžete setkat i s druhy azalek vhodnými k pěstování na skalkách? Mají malé květy a drobné listy.
Kdy a jak azalky kvetou?
Azalky zaujmou svými květy, kterých se dočkáte hlavně na jaře. Díky tomu jsou vhodné pro záhonové kompozice. Barva květů je většinou červená, bílá a růžová, na dřevině jsou květy uspořádané jednotlivě. Právě tím se liší od rododendronů, se kterými si je mnozí pletou, rododendron má květy uspořádané v klastrech.
Jak azalku pěstovat?
- Základem pro úspěšnou výsadbu je správný výběr sazenic azalek. Ty se pěstují většinou venku na záhoně, daří se jim na chráněném stanovišti v kyselé půdě. Setkat se ale můžete i s pokojovými azalkami, které se pěstují v květináči v interiéru. Výběr je široký.
- Azalky milují slunce a kumulované teplo od zdi a stěn, najděte jim nejlépe místo chráněné před mrazy a větrem, pozor si ale dejte na celodenní úpal.
- Kombinovat je můžete s jinými stálezelenými druhy a jehličnany, dohromady vytvoří dokonalou kulisu.
- Výsadba azalek by měla probíhat na jaře nebo na podzim do předem připravené jámy. Ta by měla být 2–3× širší než velikost balu rostliny. V těžších půdách je nezbytná drenáž.
- Než sazenici do jámy vložíte, namočte bal rostliny na několik minut do vody. Po výsadbě sazenici zalijte.
- Nezapomeňte ani na mulčování kůrou, jehličím nebo štěpkou.
- Zálivka by po výsadbě měla být hojná, stálezelené azalky je třeba zalévat i v zimě, pokud tedy nemrzne.
- Hnojení není nutné, mulčování rašelinou, jehličím nebo kompostem je dostačující.
- Řez azalek není třeba provádět každý rok, pokud potřebujete upravit tvar, proveďte stříhání po odkvětu.