Detailní popis produktu
Azalka japonská reprezentuje půvabné keře, které řadíme do čeledi Ericaceae - vřesovcovité. Patří sice do stejného rodu jako rododendron, ale jsou mezi nimi drobné rozdíly. Domovinou azalky jsou oblasti Dálného východu. K nám do Evropy byla azalka dovezena již v 18. století, ale pro nevhodnou péči rostliny uhynuly. Více úspěchů při pěstování azalky slavili pěstitelé až v 19. století a zejména ve 20. století.
Dnes je azalka v podstatě kosmopolitní rostlina, která je pěstována téměř na všech kontinentech světa. Daří se jí přirozeně i v našich zeměpisných šířkách. Kultivar 'Adonis' se vyznačuje nižším, kompaktním vzrůstem. Dorůstá do výšky 40 až 50 cm, přičemž vytváří charakteristické keře s mírně lesklými, tmavě zelenými listy. Za svůj přitažlivý vzhled vděčí zejména nádherným, zářivě bílým květům, které vystavuje na obdiv v dubnu a květnu.
Azalka japonská v zahradě
• Vhodná ke tvarování pro milovníky bonsají.
• V nádobách je příjemným zpestřením teras a balkonů.
• Působivá v podrostu okrasných dřevin.
• Pozornost upoutá ve skupinové výsadbě, atraktivní i jako solitér na pěstěném trávníku.
• Uplatní se ve skalkách i na okrajích záhonů.
• Úžasná v kombinaci s bohyškami, rododendrony i kapradinami.
• Ideální pro zahrady v japonském stylu, zajímavá i pro městské parky a venkovské zahrady.
Návod na pěstování
Azalka japonská dává přednost polostínu. Sice poměrně dobře snáší i o něco více přistíněná zákoutí zahrady, ale ve stínu nepočítejte s bohatou násadou květů. Optimální podmínky najde v kyselé, humózní, dobře propustné a vlhké zahradní zemině. Kultivaru nesvědčí těžké, jílovité a špatně odvodněné půdy, ve kterých chřadne. Azalkám pěstovaným v nádobách také dopřejte substrát určený pro kyselomilné rostliny a nezapomeňte na přiměřenou drenážní vrstvu, která od kořenů rostliny odvede přebytečnou vodu.
Azalky mulčované organickým materiálem nevyžadují mnoho hnojiva. Pokud se rozhodnete pro přihnojení, vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku a použijte speciální hnojivo určené pro azalky. Jinak kultivar nemá žádné specifické požadavky a nevyžaduje prakticky ani řez. Pokud ho však přece jen chcete tvarovat, řez proveďte brzy na jaře nebo potom hned po odkvětu. Při jarním řezu ale musíte počítat s tím, že odstraníte květní pupeny. Starším rostlinám zima neublíží, mladší keře před silnými mrazy chráňte vrstvou mulče nebo netkanou textilií.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.