Hortenzie
Dodejte svojí zahradě na zajímavosti a kouzlu pomocí hortenzií, které jsou nepřehlédnutelné. Nadělají parádu po dlouhou dobu, těšit se z nich můžete až do začátku zimy, můžete si je dokonce i nasušit a těšit se z nich ještě déle. Pěstovat je můžete na zahradě v záhonu i na terase v květináči, jejich pěstování je nenáročné, skoro by se dalo říci i bez práce.
Jak pěstovat hortenzie?
Nejdůležitější je pro hortenzii najít to pravé místo, pak se vám odvděčí bohatým květenstvím, které vám vezme dech. Hortenzie patří mezi kvetoucí listnaté keře, charakteristické pro ně jsou květy nejrůznějších barev a typů.
- Vše začíná výběrem sazenic. Setkat se můžete s různými druhy, většinou dorůstají do výšky 2 m, jde tedy o středně velké až větší keře. Nejoblíbenější je hortenzie latnatá, která se hodí i na slunečná stanoviště nebo do živého plotu. Mezi další oblíbené druhy patří velkolistá hortenzie nebo hortenzie stromková.
- Najděte si vhodné místo pro výsadbu sazenic. Hortenzie mají raději světlé místo v polostínu, místo by mělo být chráněné před větrem.
- Půda by měla být humózní, vlhká a dobře odvodněná, pozor si dejte na těžkou jílovitou půdu.
- Na zimu kořeny hortenzií přikryjte chvojím, aby rostliny nevymrzaly.
- Abyste se dočkali nádherných květů, je zásadní řez hortenzií. Ty kvetou na dvouletých výhonech, což znamená, že první rok tvoří pupeny, květy až druhý rok. To je důležité vědět, abyste neodborným řezem kvetení nezastavili.
- Při výsadbě hortenzií přidejte do výsadbové jámy kompost, na vrch pak organický mulč. Od jara do období květu přihnojujte organickým hnojivem, po odkvětu pak do konce podzimu.
- Zálivku hortenzie milují, nejlepší je dešťová voda, půda by neměla vyschnout, zároveň ale nesmí být ani přemokřená.
- Vysušení půdy předejte mulčováním.
- Chcete si hortenzie namnožit a vysadit další? Množí se řízkováním mladého zeleného výhonu. Zakořenit by měl asi za 3 týdny.
Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám poradíme s výběrem sazenic hortenzií, jejich výsadbou i pěstováním.