Jinan dvoulaločný / Ginkgo biloba
Kód: 61089Detailní popis produktu
Jedná se o opadavý jehličnan, jediný zástupce své čeledi jinanovitých a jediný dosud žijící zástupce tohoto rodu.
Dorůstá 25 metrů výšky a šířky 10 metrů. Tento rod je jedním z nejstarších na naší planetě. Zástupci jinanů jsou známy již z přelomu karbonu a permu v prvohorách. V juře (druhohory) zabíral areál rozšíření celou severní polokouli. Od té doby postupně mizel až do dnešních dnů, kdy zůstal zachován pouze v jediném druhu a na malém území v jihovýchodní Číně. Olistění připomíná listnaté stromy, jedná se však o olistění se souběžnou vějířovitou žilnatinou, která je podobnější jehličnanům. List má tvar vějíře, který je zářezem rozdělen na dva laloky.
V podstatě je tento typ olistění považován za přechod mezi jehličnany a listnáči. Listy mají řapík a vyrůstají ve svazečcích ze zkrácených větviček – brachyblastů, podobně jako jehlice modřínů či cedrů. Tyto stromy jsou dvoudomé, ale výjimečně byla zaznamenána i jednodomost. Kvete v květnu, kdy na brachyblastech vyrůstají samčí květenství -jehnědovité šištice. Samičí květy mají v podstatě jen tenkou stopku se dvěma vajíčky (rostliny nahosemenné), z nichž se vyvine v semeno zpravidla jen jedno. Semeno je cca 3 cm velké a připomíná peckovici. Jinany jsou rostliny větrosnubné. Plody dozrávají až v říjnu a listopadu, kdy mění barvu ze zelené do žluta. Semena dozrávají opylená i neopylená a nelze je pohledem rozlišit.
Ginkga začínají plodit, až když dosáhnou věku cca 35 let. Přirůstají poměrně pomalu, zato jsou dlouhověké. Mohou se dožívat až 2 000 let.
Návod na pěstování:
Strom špatně snáší trvalý stín a přemokření. Má rád teplejší polohy, ale je mrazuvzdorný do cca - 20°C. Dobře snáší průmyslově znečištěné ovzduší. Vzhledem k zápachu, který produkují dozrávající plody samičích stromů, se v kultuře pěstují většinou samci.
Využití:
Využití stromů je zejména jako solitery do zahrad, parků, hodně těchto stromů roste v klášterních zahradách, v Číně a Japonsku je to velmi oblíbená kultovní rostlina. Pražená semena zbavená měkkého oplodí jsou využívaná ve východoasijské kuchyni. Používá se i ve farmakologii, kde se sbírá list, obsahující drogu, která zlepšuje průchodnost cév.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.