Listnaté stromy a keře
Objevte kouzlo listnatých stromů a keřů, esenciálních prvků každé zahrady, které přinášejí život, barvu a strukturu. Tato kategorie zahrnuje širokou škálu rostlin od majestátních stromů, přes neméně působivé keře až po půdopokryvné rostliny. Každý z těchto zelených prvků hraje důležitou roli v zahradním ekosystému.
#ShowMore#
Proč si na zahradu pořídit právě listnaté stromy a keře?
Listnaté keře jsou proměnlivé, mění se barva listí, může je ozdobit i květ nebo plody, zahrada tak nebude po celý rok vypadat stejně. S jehličnany mohou vytvořit zajímavé seskupení, když sazenice vzrostou a na zahradě máte keř nebo strom, vytvoří útulné a zastíněné místo, kam je radost se posadit i během parných letních dnů.
Jak listnaté dřeviny pěstovat?
Základem je vybrat si zdravou sazenici. Tu vybírejte podle velikosti v dospělosti, nespoléhejte na řez. Druh dřeviny zase zvolte s ohledem na její požadavky a vaše možnosti. Kvetoucí druhy vyžadují dostatek slunce, stálezelené keře a stromy dávají naopak přednost mírnému stínu. Obecně vyžadují propustnou, středně těžkou a humózní půdu, kde jim ji nemůžete poskytnout, vysaďte spíš mělce kořenící druhy listnatých dřevin. Jak je sázet?
- Připravte si potřebné náčiní, jako je rýč, pokud budete potřebovat i opěrný kůl, bude se hodit i palice na jeho zatlučení.
- Najděte jim to pravé místo. Pokud máte sazenic více, dodržujte při výsadbě vhodnou vzdálenost. Stromy s malou korunou vysaďte ve vzdálenosti 3-5 metrů, ty s velkou korunou 5-10 metrů od sebe.
- Výsadbová jáma by měla velikostí odpovídat 1,5 až 2násobku velikosti kontejneru.
- Na její dno nasypte substrát smíchaný s kompostem a zeminu utužte.
- Sazenici vložte do jámy tak, aby byla zhruba ve stejné výšce jako v kontejneru.
- Jámu zahrňte zeminou, dejte si ale pozor, abyste nezahrnuli i kořenový krček, tedy místo, kde se kmen odděluje od kořenů.
- Po vysazení je potřeba dřeviny dobře zalít.
- Dřeviny přihnojujte organickým hnojivem, skončete s ním ale zhruba v červenci, aby nové letorosty měly šanci vyzrát.
- Důležitá je i důkladná zálivka před příchodem mrazů.
- Prosvětlovací řez se provádí u dřevin, které jsou husté a přerostlé, a to od prosince do poloviny března. Teplota ale nesmí klesnout pod 0 °C. Dřeviny kvetoucí na jaře se stříhají po odkvětu, kvetou totiž na starém dřevě. Odstraňte vždy i nemocné nebo poškozené větve.