Máta
Máta je jednou z nejžádanějších vytrvalých bylinek, kterou si jednoduše zamilujete. Její osvěžující aroma a všestranné využití ji činí nepostradatelnou součástí každé zahrady, balkonu nebo terasy.
Víte, že jde o fascinující bylinku, jejíž původ sahá do Asie a Evropy? Dnes se běžně pěstuje po celém světě a proslavila se svou unikátní vůní a chutí, která osvěžuje naše smysly.
Proč si doma mátu vysadit a pěstovat?
Máta má všestranné využití. Uvařte z ní čaj, ochuťte osvěžující vodu nebo nasekejte na grilovaný sýr. Výborně se hodí do salátů, k ozdobě dezertů nebo k ovoci. Můžete si ji i nasušit na zimu. Proč se z ní těšit jen po část roku?
Jak mátu pěstovat?
Máta je nenáročná rostlina. Daří se jí na slunci nebo v polostínu, ve vlhké a dobře propustné půdě. Je odolná vlhku i suchu, roste ale bujně a živiny čerpá přímo z půdního krytu, proto ji zasaďte a udržujte odděleně od dalších záhonů.
Pro výsadbu jsou ideální jarní měsíce, když pomine hrozba mrazů a sazenice může využít jarních srážek. Jednotlivé sazenice sázejte alespoň ve vzdálenosti 45 centimetrů, co do počtu to vzhledem k bujnému růstu nepřehánějte.
Snažte se udržovat mírně vlhkou půdu, ale ne mokrou. Ideální čas k zalévání je brzy ráno, aby mohla natáhnout dostatek vláhy dřív, než začne sluníčko pálit. Nedostatek vody poznáte nejen podle vysušené půdy, ale i podle toho, že rostlina začne uvadat. Od jara do zimy můžete do zálivky přidávat i hnojivo, případně můžete k rostlině přidat kompost.
Víte, že můžete vysadit různé druhy máty, jako je peprmintová, citrónová, pomerančová, mandarinková a další?
Kdy mátu sklízet?
Sklizeň lístků začíná v okamžiku, kdy stonky dosáhnou alespoň 30 centimetrů, mátu k sušení sklízejte v červenci.