Pažitka
Pažitka je vytrvalá bylina, která se pěstuje se především pro svou nať, parádu v záhonu nebo květináči ale udělají i její květy. Celá rostlina je jedlá, květy můžete použít k dekoraci pokrmů a šťavnatou natí posypte brambory, rajčata nebo maso, přidat ji můžete i k čerstvému sýru.
Proč pažitku pěstovat?
Pažitku možná znáte i jako šnytlík, konzumuje se hlavně čerstvá, nasekaná se hodí i k posypání namazaného chleba máslem. Podporuje chuť k jídlu, je bohatá na vápník, draslík, vitamin C, riboflavin, fosfor, sodík, železo i betakaroten, najdeme v ní i alicin, který má pozitivní účinky na trávení.
Květy pažitky přitahují opylovače, takže nechte část natě vykvést. Vykvetlá nať ale není vhodná ke konzumaci, protože ztuhne.
Víte, že pažitka není vhodná k sušení, protože ztrácí aroma, ale můžete ji zamrazit? Tím si ji uchováte i na zimu.
Jak pěstovat pažitku na zahrádce nebo v květináči?
Pěstování pažitky je velmi snadné. Daří se jí na slunci a snese sušší půdu, ale pravidelná zálivka jí také prospívá. Není náročná na živiny v půdě a nepotřebuje přihnojovat. Preferuje hlinitopísčité, dobře odvodněné půdy. Je mrazuvzdorná, pokud ji ale chcete sklízet nejen průběžně během celé sezóny, ale po celý rok, je třeba sazenici na zimu přesunout v nádobě domů.
Množit ji můžete dělením trsu nebo ze semen, počítejte ale s tím, že pažitka klíčí velmi pomalu. Pěstovat se dá jak v hlíně, tak ji můžete zasadit do truhlíku nebo květináče a ten umístit například do kuchyně za okno. Když se rozhodnete pro výsadbu do květináčů, budete potřebovat středně velký květináč a kvalitní zeminu s vysokým obsahem živin. Zeminu udržujte pořád mírně vlhkou, občas ji nezapomeňte přihnojit.