Skalničky a trvalky
Díky trvalkám se bude vaše zahrada zelenat a kvést od jara do prvních mrazíků. Vybírejte trvalky, které na sebe kvetením navazují, kombinujte je s jarními cibulovinami a budete mít stále co obdivovat. Trvalky ve smíšených trvalkových záhonech se rozrostou a zapojí, takže se mezi nimi nevysemení plevel a vy budete v zahradě více relaxovat, než pracovat.
#ShowMore#
Co jsou to trvalky neboli pereny?
Trvalky jsou rostliny, které žijí déle než dva roky. Na rozdíl od letniček, které u nás rostou pouze jeden rok, trvalky krášlí zahradu rok co rok. Některé kvetou každý rok, jiným trvá rok či více, než dozrají a začnou kvést.
Nejlepší doba pro výsadbu trvalek:
Nejvhodnější doba pro výsadbu trvalek je obvykle jaro a podzim, protože chladnější a vlhčí počasí umožní rostlinám lépe a rychleji zakořenit. Trvalky však můžete sázet od jara do zimy, tudíž i v létě, do doby než zamrzne půda. V létě vysazujte rostliny ráno nebo večer, abyste se vyhnuli nejvyšším teplotám.
Jak připravit záhon na výsadbu trvalek?
- Rostliny vyberte podle místa, kam je budete sadit. Pozorujte, zda se jedná o slunečné nebo stinné stanoviště, jaký je typ půdy a jak je půda vlhká.
- Odstraňte veškerou stávající trávu nebo plevel.
- Zlepšete půdu přidáním organické hmoty. Půdu odlehčete přidáním písku.
- Zajistěte dobrou drenáž, aby byl záhon dobře odvodněný.
Rozmístěte rostliny podle tvaru záhonu:
- Jednostranný záhon (pohled na něj je z jedné strany): nejvyšší solitérní trvalky rozmístěte do zadních partií, půdopokryvné trvalky do přední části a na strany. Ostatní trvalky, skupinové a vtroušené, umístěte mezi ně do prostoru záhonu.
- Vícestranný záhon (pohled na něj je ze dvou nebo více stran): nejvyšší solitérní trvalky umístěte do středu záhonu. Kolem nich rozmístěte skupinové a vtroušené trvalky, půdopokryvné umístěte na okraje záhonu ze všech stran.
Do jaké půdy vysadit trvalky?
Pro většinu trvalek je ideální hlinito-písčitá, dobře propustná půda obohacená o organické látky (např. kompost).
Jak často zalévat trvalky?
Zálivka trvalek závisí na typu rostliny, půdě a klimatických podmínkách. Trvalky zalévejte pravidelně po výsadbě, dokud rostlina nezakoření. Dbejte na to, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená. V horkém podnebí nebo v písčitých půdách může být i po zakořenění nutná častější zálivka.
Trvalky volte podle místa stanoviště a podmínek, které ve vaší zahradě panují. Myslete také na to, že některé trvalky zatahují, takže je dobré je zkombinovat s takovými, které se v sezóně rozrostou.
Jaké jsou oblíbené trvalky do stínu?
Do stínu se s oblibou vysazuje bohyška, dlužicha, plicník, škornice, srdcovka, liliovka, čechrava, zběhovec, liriope a další.
Jaké jsou oblíbené trvalky na slunce?
Na slunce patří třapatkovka a třapatka, šalvěj, šanta, marulka, rozchodník, řebříček, rozrazil a další.
Aby byl trvalkový záhon efektní, vysaďte do něj trvalky po 3 a více kusech. Záhon vypadá hezky a přirozeně, když se v něm rostliny opakují. Rostliny nezapomeňte mulčovat, abyste zmírnili odpar vody a zamezili růstu plevele.
Sázet kvetoucí rostliny má vyšší smysl. Vybírejte nejlépe trvalky s jednoduchými květy, které jsou dobře přístupné krátkým sosáčkům opylovačů. Vysazujte kombinace trvalek kvetoucích v různém období, abyste zvýšili biodiverzitu, která je tolik důležitá pro zachování rovnováhy ekosystému.
Skalničky jsou vděčné rostliny. Ozdobí nejen skalku, ale hodí se i na plochy s nekvalitní, kamenitou půdou. Krásně se rozrůstají a často kvetou záplavou květů, které taktéž přitahují opylovače. Některé ze skalniček mohou vymrzat, proto je na zimu chraňte nástýlkou ze smrkových větví nebo jutou.
Nejste si jisti, jak trvalky a skalničky pěstovat? Nevadí, připravili jsme pro vás jednoduchý návod.
Rádi vám poradíme s výběrem trvalek a skalniček. Napište nám, jsme tu pro vás.